NAMAZI HIZLI KILAN VE KILDIRANLAR 

وعن النعمان بن مرة أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال : ما ترون في الشارب والزاني والسارق ؟ ” وذلك قبل أن تنزل فيهم الحدود قالوا : الله ورسوله أعلم . قال : ” هن فواحش وفيهن عقوبة وأسوأ السرقة الذي يسرق من صلاته ” . قالوا : وكيف يسرق م صلاته يا رسول الله ؟ قال : ” لا يتم ركوعها ولا سجودها “

Numan b. Murre’den: Rasûlullah (s.a.v.), “……. Hırsızlığın en kötüsü namazdan çalanın hırsızlığıdır” dedi. Bu söz üzerine ashab: “İnsan namazdan nasıl çalar, ya Rasulallah ?” diye sordu. Resûlullah : “Rukû ve sucudda tadili erkâna uymayarak,( rükû ve sücudu acele yaparak)” cevabını verdi.

Muvatta, Kasru’s-Salât, 23

Sahih hadis

(Mişkat 885)

BAŞKA BİR HADİSTE DE;

Ebû Hureyre (r.a.) Asr-ı Saadette cereyan eden bir hadiseyi şöyle anlatır: Rasûlullah (s.a.s.) mescide girmişti. Derken taşradan bir şahıs geldi ve namaz kıldı. Sonra gelip Rasûlullah (s.a.s.) ile selamlaştı. Rasûlullah (s.a.s.) ona, “Dön ve yeniden namaz kıl; çünkü sen namaz kılmış olmadın!” dedi. O da dönüp evvelce kıldığı gibi namaz kıldı. Rasûlullah (s.a.s.) yine ona dedi ki: “Dön ve yeni baştan kıl; çünkü sen namaz kılmış olmadın!” Allah Resûlü (s.a.s.) üçüncüsünde de namazı tekrar kılmasını emredince o şahıs: “Seni hak üzere gönderen Allah’a yemin ederim ki, bu kıldığımdan başka daha iyi nasıl kılacağımı bilmiyorum. Bana doğrusunu öğretir misin ya Rasûlallah?” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu: “Namaza durduğun vakit başlangıç tekbirini al. Kur’ân’dan iyi bildiğin (sûre ya da ayetleri) oku. Rukûya varınca beden azaların yerleşinceye kadar bekle. Rukûdan başını kaldırınca bedenin tamamen doğruluncaya kadar ayakta dur. Sonra secdeye kapan ve azaların yerleşinceye kadar orada kal. Secdeden başını kaldırınca azaların yerleşinceye kadar otur. Ardından tekrar secde yap ve azaların yerleşinceye kadar orada kal. Sonrasında ayağa kalk ve dimdik dur. Namazın bütün rekâtlarında aynen böyle yapmaya devam et!”

(Buharî, 757 ; Muslim, Salât 45)

Similar Posts