SORU … : Hocam Adak kurbanı kesen bir kimse, kestiği kurbanın etinden yiyebilir mi ? … Çünkü bu konuda yenilmez diyenler var.

CEVAP … : Değerli kardeş inananlar arasında yaygın olan yanlış fikirlerden bir tanesi de ; adak kurbanı kesen bir kimse onun etinden yiyemez, fikridir. Halbuki hakkında herhangi bir yasaklık bulunmayan husularda kendi kafamıza göre bu yasaktır veya bu haramdır sözünü sarfetmemiz çok sakıncalı ve batıl bir sözdür.

Rabbimiz şöyle buyurmaktadır :

“ Kendileri için bir takım yararlara şahid olsunlar ve kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine belli günlerde ( kurban adarken ) Allah’ın adını ansınlar. Artık bu kurbanlardan yiyin ve zorluk çeken yoksula da yedirin. “

Hacc : 28.Ay

{ … Bureyde r.a’dan. Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : “ … Artık kurban etlerinizden dilediğiniz kadar yiyin, başkalarına yedirin ve saklayın. }

                                                                                                  Tirmizi  : 3.C.1546.N

Allah’u Teala ve Rasulünün sözü – ki ikisi de vahye dayalıdır – umum ifadesiyle bizlere kurban etlerinin yenileceğini anlatmaktadır… Bu hangi kurban olursa olsun fark etmez… Dolayısıyla hakkında haramlığı ( yasaklığı ) hususunda bir delil olmadığı için hiç kimse kalkıpta “ bir insan adadığı kurbanının etinden asla yiyemez “ sözünü kullanamaz… Kullanırsa da buna delil ister.

Hulasa bir hayvanı kurban olarak adayan kimse, onun etinden yer ve başkalarına da yedirir … 

                                                                            Tacuddin el Bayburdi

Similar Posts