Değerli Müslümanlar … ! unutmayınız ki Allah’u Azze ve Celle’nin kulları üzerindeki en büyük hakkı Tevhid’tir… O, insanlığı bunun için yarattı, Kitaplarını bunun için indirdi ve Rasullerini de bunun için görevlendirmiştir…

         Rabbimiz kerim kitabında şöyle buyurur :

وَمَاخَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُو

“ Ben cinleri ve insanları sadece ve sadece bana ibadet etsinler diye yarattım “

Zariyat : 56.Ay 

وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئاً  

“ … Allah’a ibadet edin O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın … “

Nisa : 36.Ay

İşte zikri geçen bu Ayeti kerimeler, insanoğlunun sadece ve sadece Allah’a ibadet etmek ve bu kulluklarında da O’na hiçbir şeyi ortak koşmamak için yaratıldıklarını anlatmaktadır.

Allah Rasulü s.a.v’in de bir hadisi şeriflerininde, insanlık Tevhid için yaratılmış ve bunun, Allah’ın kulları üzerindeki en ciddi ve en önemli hakkı olduğunu bildirmiştir :

“ … Muaz İbn Cebel r.a dan, şöyle demiştir : Ben bir seferde peygamberin bindiği Ufeyr denilen bir eşek üstünde  Peygamberin terkisinde idim. Peygamber  s.a.v bana  :

– Ya Muaz ! Allah’ın kulları üzerindeki hakkı  ve kulların  da  Allah  üzerinde  ki hakkı nedir bilir misin ? Diye sordu. Ben de :

– Bunu Allah ve Rasulü en iyi bilendir, dedim. Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu :

– Allah’ın  kulları üzerindeki hakkı O’na ibadet edip ve hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı dakendisine ortak koşmayan kimselere azap etmemesidir…”

Buhari : 6.c.2690.s – Tirmizi : 4.c. 2781. n

İşte, gerek Allah’u Teala’nın kerim kitabındaki zikri geçen Ayet’ler ve gerekse Allah Rasulü s.a.v’in bu Hadisi şerifi, insanın yaradanına karşı en büyük vazifesinin Tevhid ve bunun da, Allah’ın kulları üzerindeki en büyük hakkı olduğunu bizlere anlatmaktadır.

Dolayısıyle şuurlu ve basiretli bir Müslüman, hayatını Tevhid akidesine uygun bir şekilde dizayn etmesi gerekir …   

                                         Tacuddin el Bayburdi

Similar Posts