Değerli Müslüman … ! unutmaki tadili erkan üzere alacağın bir abdest ve kılacağın  namaz, günahlarına kefaret olacaktır. Allah Rasulü s.a.v bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır :

“ Sizden biriniz abdest almaya koyulur, mazmaza – yani ağzına suyu alınca iyice ğarğara – yapar, onu dışarı atar, istinşak eder – yani burnuna su alınca iyice sümkürüp – dışarı atarsa, o kimsenin yüzünde, ağzında ve burnunun deliklerinde bulunan hataları akıp gider. Sonra Allah’u Teala’nın emrettiği gibi yüzünü yıkarsa, su ile birlikte o kimsenin yüzünde bulunan hataları sakal kılları arasından akıp gider. Sonra dirseklerine kadar ellerini yıkarsa, su ile birlikte ellerinde bulunan hataları parmaklarının ucundan akıp gider. Sonra Alla’ın emrettiği gibi başını meshederse, su ile birlikte başında bulunan hataları saç kılları arasından akıp gider. Sonra ayaklarını ökçelere kadar yıkarsa, ayağında bulunan hataları su ile birlikte parmak uclarından akıp gider. Sonra kalkıp namaza durur, Allah’a hamd ve sena da bulunarak O’nu layık olduğu şekilde yüceltir ve kalbi de Allah’u tealaya ferağat olursa – yani kalbi gafletten ve kötü düşüncelerden boş olursa – işte bu kimse tıpkı anasından ilk doğduğu gün gibi tertemiz olur. 

Hadis Sahih : el-Albani Sahihu’l Cami : 5680.N

{ … Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Bir  namaza durunca günahları getirilerek başı ve omuzlarına konulur. Sonra o kul ruku ve secde yapınca günahları dökülmeye başlar.  }

BEYHAKİ S.KÜBRA : 3 / 10 – HİL.. EVLİYA : 6 / 105 – S.CAMIU’S SAĞİR : 1671.N – ALBANİ SAHİH DER.

“….. عن عقبة  بن عامر رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه  وسلم  قال : ما من مسلم  يتوضأ فيسبغ الوضوء , ثم يقوم في صلاته  فيعلم ما يقول إلا انفتل وهو كيوم ولدته أمه                                         رواه الحاكم وقال صحيح الإسناد  صحيح 

{ … Ukbe bin Amr r.a’dan.Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Bir Müslüman eksiksiz bir şekilde abdestini alır ve sonra da ne dediğini bilerek  namazını kılarsa, mutlaka annesinden doğduğu günkü gibi – hata ve günahlarından – temizlenmiş olur. 

                                                                          HAKİM : 2 / 399 – TERHİB VE TERĞİB : 1.C.546.N

{ … Ebu Zer r.a dan. O şöyle dedi : Resulullah s.a.v kışın yaprak dökülürken dışarı çıktı. Ağaçtan bir dal aldı. Ve ağaçtan yapraklar dökülmeye başladı. Bundan sonra Resulullah s.a.v şöyle buyurdu : Ey eba Zer !. Ben : “ Buyur ey Allah’ın resulü ! “ dedim. Resulullah s.a.v buyurdular ki : Müslüman bir kul yalnız Allah’ın rızasını gözeterek namaz kılarsa, günahları ondan, tıpkı şu ağaçtan dökülen yapraklar gibi dökülür. }

AHMED : 5 / 179

“…….. عبادة بن الصامت:   أني سمعت رسول اللّه صلى الله عليه وسلم يقول :

 خمس صلواتٍ افترضهنَّ اللّه تعالى، من أحسن وضوءهنَّ وصلاَّهنَّ  لوقتهنَّ وأتمَّ ركوعهنَّ  وخشوعهن كان له على اللّه عهدٌ أن يغفر له ، ومن لم يفعل فليس له على اللّه عهدٌ، إن شاء غفر له، وإن شاء عذَّبه  .

” … Ubadet ibnuSamit r.a dan.Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Günde  beş vakit namazı Allah kullarına farz kıldı. Kim abdestlerini güzelce alarak, rukularına, huşularına riayet ederek, onları vaktinde kılarsa, o kimse Allah’ı Teala’dan hatasının affedileceğine dair söz almış olur. Kim böyle yapmazsa Allah’u Teala’nın ona bir ahdi yoktur, dilerse o kimseyi bağışlar, dilerse ona azab eder.”

 EBU DAVUD : 1.C.425.N – İBNİ MACE : 4.C.1401.N – NESEİ : 1.C.460.N

“ … Ebû Hureyre r.a’dan şöyle demiştir : Resulullah s.a.v buyurdu ki : Her kim evinde temizlenir de sonra Allâh’ın evlerinden birine ; Al­lah’ın farzlarından birini edâ ermek için giderse adımlarının birisi bir gü­nâh yokeder ; öteki de bir derece yükseltir. “                                                                                              

MÜSLİM : 2.C.666.N

“ … Ebû Hureyre r.a’dan şöyle demiştir : Resûlullah Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyurdu ki : Söyleyin bakalım birinizin kapısının önünden bir nehir aksa da, günde beş defa o nehirde yıkansa – o kişinin vücûdunun –  kirinden bir şey kalır mı ? …. Ashâb :
– Hayır,Onun kirinden hiç birşey kalmaz ! dediler. Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem :
– İşte beş vakit namazın misâli de budur. Onlarla Allah günahları yok eder. 

MÜSLİM : 2.C.667.N

 Tacuddin el Bayburdi

  •  

Similar Posts