Unutmayınız ki sağlıklı  ve mutlu bir yuvanın temelinde yatan güzelliklerden birisi de, eşlerin birbirlerine karşı her zaman nazik, kibar, sıcak, sevecen ve cazib görüntüleridir.

Basiretli erkek ve hanım, birbirlerine karşı kirli, pasaklı ve perişan manzaralar sergilemekten uzak durmalıdırlar. Onlar tıpkı ilk tanıştıkları gün gibi, birbirlerine karşı şık ve çekici görünmenin gayreti içinde olmalıdırlar.

Sanırım zikredeceğim rivayet, bu konuda kullanmış olduğum cümlelerin ne kadar haklı olduğunu anlatmaya yeterlidir…

“ … Rasulullah s.a.v’in azatlısı Ebu Rafi r.a anlatıyor ; “ Bir kadın Ömer Bin el Hattab radıyallahu anh’ın yanına, saçı dağınık, üstü başı toz toprak içinde ve rengi solmuş vaziyette bulunan kocası ile beraber geldi ve dedi ki :

“ Ey müminlerin emiri ! Beni ondan boşa ! ”

Ömer r.a adama baktı ve onu kadının neden istemediğini anladı. Adamın birine işaret ederek yanına çağırdı ve ona dedi ki :

“ Şu adamla beraber hamama git ve onu yıka, saçlarını kısalt, tırnaklarını kes ve ona güzel bir elbise giydirip bana getir.”

Adam onunla gitti ve kendisine söyleneni yaptıktan sonra geldi. Ömer r.a, adama karısının elini tutmasını işaret etti, o da tuttu. Kadın kocasını tanıyamadı ve ;

“ Subhanallah ! Ey Allah’ın kulu ! Müminlerin emirinin önünde buna nasıl cesaret ediyorsun ! ” dedi. Sonra kadın onu tanıdı. Ömer r.a dedi ki ;

“ Hanımlarınız için bu şekilde olun. Siz nasıl onların sizin için süslenmesini seviyorsanız, onlar da sizin kendileri için süslenmenizi severler.”

Tuhfetul Arus : 328  İbnül Cevzi Ahkamun Nisa : s.75 
 

                                                          Tacuddin  el Bayburdi

Similar Posts