Dinarın kulu – Dirhemin kulu:

Dinarın kulu – Dirhemin kulu:

Ebu Hureyre r.a‘dan rivayete göre Allah Rasulu s.a.v şöyle buyurmuştur: “Dinarın kulu helak olsun, dirhemin kulu helak olsun, kadifenin kulu helak olsun, böyle bir kişiye verilirse memnun olur, verilmez ise öfkelenir. Ona diken batsın da çıkaran bulunmasın!.

Buhari: 2887

Açıklama:

Kişinin kalbinin yaratıcısına değil de başka ilahlara yönelmesi. Çünkü maddiyatı elde etme arzusundaki şiddet onu Allah’a kulluğundan alıkoyacaktır. Allah ile bağını koparıp bağı o mala olacaktır. Kabirlere ibadet edenlerde böyledir. Uzak yerlerden, maddi külfetlere katlanarak kalplerinde büyüttükleri salihlerin kabirlerine gelirler, Allah’a yaklaşmada onları vesile edinirler. Kabirlerin kulu haline gelirler.

Bu kişiler helal haram demeden dinar toplarlar, dinarın peşine düşerler. Veya o elbiseyi almak için her şeyi yapmayı göze alırlar. Giydiği şeyin marka olması için azami gayret gösterirler. Hep para konuşurlar yada hep modayı konuşurlar vb… Bu tipler hızlıca Allah’ın emrinden çıkıp rableriyle olan bağı koparırlar ve maddi şeylere kalplerini bağlarlar. Bunları elde edemediklerinde dünyaları yıkılır. Bu dünyayı ahirete öncelemelerindendir.

Ahde Vefa Ve Vefa

Bizleri Takip Edin

Similar Posts