Kadın Secdesini Nasıl Yapar? (Abdurrezak’ın Musannafı’nda ki başlık)

2793-2803

حدثنا أبو بكر قال: ‌حدثنا ‌أبو ‌الأحوص ‌عن ‌أبي ‌إسحاق ‌عن ‌الحارث ‌عن ‌علي قال: إذا سجدت المرأة فلتحتفز ولتضم فخذيها

‌‌_________

ضعيف؛ لضعف الحارث

Ali r.a. şöyle demiştir: Kadın secde edeceğinde ihtifaz halinde olur.

İhtifaz hali: Kadının uzuvları üzerine toplanması ve baldırları üzerine kapanmasıdır ve baldırlarını birbirine birleştirir.

Zayıf – Zehebi: Haris Leyyindir.

2794-2804

حدثنا أبو بكر قال: نا أبو عبد الرحمن المقرئ عن سعيد بن (أبي) أيوب عن يزيد بن (أبي) حبيب عن (بكير) (بن) عبد اللَّه بن الأشج عن ابن عباس: أنه سئل عن صلاة المرأة، فقال: تجتمع و (تحتفز)

İbn Abbas’a kadının namazı sorulunca şöyle dedi: “Toplanır ve ihtifaz halinde olur.”

Munkatı

2795-2805

حدثنا أبو بكر قال: نا أبو الأحوص عن مغيرة عن إبراهيم قال: إذا سجدت المرأة فلتضم فخذيها ولتضع بطنها عليهما

İbrahim(Nehaî) şöyle demiştir: “Kadın secde ettiğinde baldırlarını birleştirir, karnını baldırlarının üzerine koyar.”

Zayıf. İhtimal sahih olsa bile İbrahim tabiindendir. Vahyi de ancak vahiy tahsis eder. (hususileştirir)

Beyhaki Sunenu’l Kubra

3240-3197

أَخْبَرَنَا أَبُو عَبْدِ اللهِ الْحَافِظُ، أنبأ أَبُو بَكْرِ بْنُ إِسْحَاقَ الْفَقِيهُ، أنبأ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ زِيَادٍ قَالَ: ثنا سَعِيدُ بْنُ مَنْصُورٍ، ثنا أَبُو الْأَحْوَصِ، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنِ الْحَارِثِ قَالَ: قَالَ عَلِيٌّ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ ” ‌إِذَا ‌سَجَدْتِ ‌الْمَرْأَةُ فَلْتَضُمَّ فَخِذَيْهَا ” وَقَدْ رُوِيَ فِيهِ حَدِيثَانِ ضَعِيفَانِ لَا يُحْتَجُّ بِأَمْثَالِهِمَا

Ali der ki: “Kadın secdeye gittiği zaman bacaklarını birleştirsin.” (zayıf) Beyhaki bu hadisi naklettikten sonra: “Bu konuda hüccet olmayan zayıf iki hadis rivayet edilmiştir. Bunlardan biri şöyledir der” ve zayıf rivayetleri zikreder. Bkz. 3241-3242 nolu hadisler. S.Kübra

Kadının Namazının Şekli Erkeklere Benzer mi ?

Kadının namazının şekli, erkeklerden farklı olduğuna dair rivayetlerin bazılarının zayıflığına işaret ettik. Bu konuda kadının namazını farklı kılan kuvvetli bir delil yok. Ayrıca aşağıdaki başlıklar, kadının da erkekler gibi namaz kılmasının delilleri:

  1. Rasulullah’ın: (sav) “Beni nasıl namaz kılar gördüyseniz o şekilde namaz kılın” (Buhari) buyruğu, kadın ve erkekler için umumdur. Ancak sahih bir delille istisnalar belirlenebilir.
  2. Kadının farklı namaz kılmasını söyleyenler kadının avretini gizleme için bunu öğütlemektedirler. O zaman kadın evinde yalnız namaz kılarken Rasulullahın (sav) genel tarifine göre (erkekler gibi) kılmaları gerekmez mi?
  3. Kadınların farklı namaz kılmasının gerektiğini söyleyenlere göre kadın namaza başlarken ‘Allah-u Ekber’ der ve ellerini kaldırır. Aslında tam bu sırada kadının iki eli göğsünden uzaklaşır ve göğsü az da belirir! Muhaliflerimizin aklen getirdiği bu tip ifadelerin aklen de çürütülebileceğini unutmayalım.
  4. Elbani’nin sahihlediği, Tirmizi’nin 113 numaralı rivayetinde Allah Rasulu şöyle buyurmuştur: “Kadınlar da erkeklerin her yönden benzeridirler.”
  5. Biz, hiçbir sahih hadisi birisinin sözünden dolayı terk edemeyiz.
  6. Ummu Derda’nın (r.a.) erkek heyetinde namaz da oturduğunu Buhari (rhm) Sahihinde zikreder:
  7. Useymin (rhm), İbn Baz (rhm) ve Elbani’nin (rhm) bu konuda kadın ve erkeğin herhangi bir farkı olmadığını söylemelerini Aşağıdaki sitelerden de inceleyebilirsiniz:

البخاري رحمه الله : كَانَتْ أُمُّ الدَّرْدَاءِ تَجْلِسُ فِي صَلَاتِهَا جِلْسَةَ الرَّجُلِ ، وَكَانَتْ فَقِيهَةً

binbaz.org.sa

islamqa.info

Similar Posts