Ey Müslüman unutmaki Allah’u Teala’ya istihare ile danışan, müminlerle istişare eden ve işini araştıran kimse asla pişman olmaz.

        Allah’u Teala kerim kitabında şöyle buyurmaktadır :

وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ

“ İş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman, artık Allah’a tevekkül et. Şüphesiz ki Allah, tevekkül edenleri sever. ”

Al-i İmran : 159

“ … Cabir bin Abdullah r.a şöyle dedi : Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem bize, Kur’an’dan bir sure öğretir gibi tüm işlerde istihare etmeyi öğretir ve şöyle derdi :

“ Sizden biriniz bir işi yapmayı içinden geçirirse, farz namazın dışında iki rekat namaz kılsın ve şöyle dua etsin :

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ    عَنيِّ وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ       

“ Ey Allah’ım ! Ben ilminle Senden hayırlısını isterim. Ve Senin kudretinle beni kudretlendirmeni dilerim. Ve Senin büyük fadlından isterim. Çünkü Senin her şeye gücün yeter, benim ise gücüm yetmez. Sen her şeyi bilirsin, ben ise bilmem. Sen bütün ğaybleri en iyi bilensin ! Ey Allah’ım ! Şu azmettiğim işin benim dinim, yaşayışım ve işimin sonu hakkında hayırlı olduğunu bilmekteysen onu bana takdir et, kolaylaştır, sonra da o işi benim için bereketli yap ! Eğer bu işin benim dinim, yaşayışım ve işimin akıbeti hakkında şerli olduğunu bilmekteysen bu işi benden uzaklaştır, beni de bu işten uzaklaştır. Ve hayır nerede ise onu bana takdir et. Sonra beni bu işe razı kıl ! “

Buhari : 7/162 – Türkçe : 14.c.6322.s

Önemli bir izah : Değerli kardeşler istihare konusunda Günümüz Müslümanlarında yanlış bir uygulama şekli vardır. O da ; iki rekat ihtihare namazı kıldıktan sonra uykuya yatmalarıdır. Ve bununla kasdettikleri şey de, uykularında ilahi bir işaret beklemektir.

Hatta halk arasında çokca dolaşan şu ifadeye raslamışınızdır ; “ ben bu konuda bir istihareye yatayım “ … veya birileri birilerine konuyla ilgili tavsiyede bulunurlaken … “ sen bu konuda bir istihareye yatsan iyi olur “

Halbu ki istihareye yatmak diye bir şey Sahih Sünnette yoktur. Bu şekildeki bir uygulama – yani  istihareye yatmak – insanların uydurdukları bir bid’attir.

Bu konudaki Sünnete uygun olarak yapması gereken şey, iki rekat namaz kıldıktan sonra ellerini açıp – düşündüğü haceti ile alakalı – rabbine samimi bir şekilde dua etmesidir.

Bununla beraber, bu iş illa bir sefer de olacak diye de bir kural yoktur… Bunu birkaç kez de yapabilir ihtiyaç sahibi kimse… Ve netice de kişinin kalbi yapacağı işe eğer ısındıysa, o işi yapar. Eğer kalbi ısınmadı ise, o işi yapmaz.  

 

                                                      Tacuddin el Bayburdi

Similar Posts