Genelde bidat’ın zamansal tesbiti çok zordur. Ama Kutlu Doğum Haftası’nın çıkış tarihi bellidir. Aşağıya aldığımız notları baz alarak sizde internetten kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Dini bir meselede delile tabi olmak yerine çoğunluğa tabi olma ekolunden gelenlere tabi ki bu yazılanlar hiç bir fayda vermeyecektir. Selam hidayete tabi olanlara!
 
Kutlu Doğum Haftası’nın sıfırdan nasıl uydurulduğunun hikâyesini Mümtaz’er Türköne Zaman Gazetesi’nde yayınlanan 19 Nisan 2012 tarihli yazısında anlatıyor:
 
1989 yılında, doktora tezimi yazmakla meşgul olduğum zamanlardı.
 
Türkiye Diyanet Vakfı’nda Yayın Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başlamıştım. Kurul başkanımız Profesör Süleyman Hayri Bolay’dı. Süleyman Hayri Bolay Hocamın üzerimde hakkı çoktur. Allah sağlıklı-uzun ömürler versin. İkinci isim ise üç yıl önce aramızdan ayrılan Ayvaz Gökdemir’di. Ayvaz Bey, benim Lüleburgaz Lisesi’nden Edebiyat hocamdı. Türk milliyetçiliği yoluna, onun güçlü telkinleri ile adım attığım için hayatımda etkisi fazladır. Kurul, milliyetçi düşünce geleneğinden gelen toplam altı ilim ve fikir adamından meydana geliyordu.
 
“Kutlu Doğum Haftası”, işe başlar başlamaz bu kurulun aldığı bir kararla ortaya çıktı. Teklif Süleyman Hayri Bey’den gelmiş, “Kutlu Doğum” ismini de rahmetli Ayvaz Bey bulmuştu. Kararlaştırdığımız projenin temel esprisi, Peygamberimizin doğumunu, camilerin dışına taşan, modern hayatın içine giren etkinliklerle kutlamaktı. Konferanslar, sergiler, yarışmalar, tasavvuf musikisi konserleri ilk akla gelenlerdi. Bir havai fişek gösterisi bile düşünmüş, çok pahalıya mal olduğunu öğrenince vazgeçmiştik. Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti bu projeyi hemen kabul etti. O zaman genel müdür rahmetli Kemal Güran’dı. İntikali kuvvetli, dürüst, yeniliğe açık ve öngörü sahibi alim ve fazıl bir insandı.
 
İlerleyen yıllarda, Mevlid Kandili kış aylarına tesadüf edince, Kutlu Doğum’u sabitlemeye karar verdik. Miladî takvime göre nisan ayında bu hafta, Diyanet’in önayak olmasıyla “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan edildi. Başlarda epeyce itiraz geldi. Bidat olarak görüldü. Ama, sanıyorum toplumdan aldığı canlı karşılıklarla yerleşti ve genel kabul gördü…
 
alıntı: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hakki-arslan/591250.aspx
 
Ve diğer bir alıntıda wikipedi’den
 

Similar Posts