Değerli Müslümanlar … ! unutmayınız ki Allah’u Azze ve Celle’nin kulları üzerindeki en büyük hakkı Tevhid’tir… O, insanlığı bunun için yarattı, kitaplarını bunun için indirdi ve Rasullerini de bunun gerçekleşmesi için yolladı…

        Rabbimiz kerim kitabında şöyle buyurur :

وَمَاخَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُو

“ Ben cinleri ve insanları sadece ve sadece bana ibadet etsinler diye yarattım ”   Zariyat : 56.Ay                                                                                  

وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئاً  

“ … Allah’a ibadet edin O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın … “   Nisa : 36.Ay

İşte bu Ayeti kerimeler insanoğlunun sadece ve sadece Allah’a ibadet etmek ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamak için yaratıldıklarını isbat etmektedir. 

Allah Rasulü s.a.v’in de bir hadisi şeriflerininde, insanlık tevhid için yaratılmış ve bunun, Allah’ın kulları üzerindeki en ciddi ve en önemli hakkı olduğunu bildirmiştir :

“ … Muaz İbn Cebel r.a dan, şöyle demiştir : Ben bir seferde peygamberin bindiği Ufeyr denilen bir eşek üstünde  Peygamberin terkisinde idim. Peygamber  s.a.v bana  : 
– Ya Muaz ! Allah’ın kulları üzerindeki hakkı  ve kulların  da  Allah  üzerinde  ki hakkı nedir bilir misin ? Diye sordu. Ben de :
– Bunu Allah ve Rasulü en iyi bilendir, dedim. Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu :
– Allah’ın  kulları üzerindeki hakkı O’na ibadet edip ve hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı dakendisine ortak koşmayan kimselere azap etmemesidir…”

Buhari : 6.c.2690.s – Tirmizi : 4.c. 2781. n

İşte, gerek Allah’u Teala’nın kerim kitabındaki Ayet’ler ve gerekse Allah Rasulü s.a.v’in zikri geçen bu hadisleri, insanın yaradanına  karşı en büyük vazifesinin Tevhid olduğu ve bunun da, Allah’ın kulları üzerindeki en büyük hakkı olduğunu bizlere anlatmaktadır.

Öyleyse hiç unutmamamız gerekir ki, şuurlu ve basiretli kimselerin Allah’a karşı kulluk kimliklerinde, tevhid akidesine uygun inanç ve ameller olmalıdır.  
 

                                                       Tacuddin el Bayburdi

Similar Posts